Medicínské minimum 2021/22

Pro studenty a absolventy  Homeopatické akademie

Doporučeno  zejména  posluchačům  a absolventům HA, kteří nemají  lékařské vzdělání. Získají zde základní znalosti, umožňující orientaci v medicínských  termínech,  obsažených v materii medice a repertoriu, stejně jako pochopení  lékařských diagnos, s nimiž klienti k homeopatům přicházejí.

Medicínské minimum je koncipováno jako soubor 4 dvoudenních víkendových přednášek rozložených do průběhu dvou let. Přednáška vždy obsahuje základní přehled anatomie a fyziologie přednášené soustavy, popis nemocí a způsob alopatické léčby typických onemocnění. Nedílnou součástí přednášky je vysvětlení odborné medicínské terminologie.

Není nutné začít tento výukový cyklus  přednáškami I. a II. , je možné absolvovat nejdříve přednášky III. a IV. a další rok pokračovat přednáškami I. a II. Jednotlivé víkendové přednášky jsou samostatné celky – pořadí tedy záleží na časových možnostech studenta. Tyto přednášky nejsou povinné pro studenty HA a nejsou součástí školného.

Přednášející:  MUDr. Jaroslav Rychlovský

Obsah jednotlivých přednášek:

I. Muskulo-skeletární soustava, kůže. Akutní stavy v medicíně, základy první pomoci.

 • Anatomie a fyziologie kosterní a svalové soustavy, kůže
 • Popis onemocnění + alopatická léčba muskulo-skeletární soustavy: osteoporosa, arthrosa, Bechtěrevova nemoc, Schoermanova choroba, revmatoidní artritis, parainfekční artritidy, primární kostní nádory, poúrazové stavy
 • Popis onemocnění + alopatická léčba kůže: atopický ekzém, kopřivky, psoriasa, herpes simplex et zoster, verrucae vulgares, melanom
 • Lékařská terminologie k dané soustavě
 • Akutní stavy v medicíně, základy první pomoci

II. Kardiovaskulární systém, krvetvorba, slezina. Lymfatický systém. Základy onkologie.

 • Anatomie a fyziologie srdce, cévního systému, sleziny.
 • Popis onemocnění a jejich alopatická léčba: Ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, chlopenní vady, poruchy srdečního rytmu, aterosklerosa, vaskulitidy, aneurysma, chronická žilní insuficience, varixy, bércové vředy, žilní trombosy, embolie.
 • Poruchy krvetvorby – anémie, porucha tvorby bílých krvinek, destiček, myelodysplastický syndrom, akutní a chronická leukémie, lymfom, plasmocytom. Lymfedém.
 • Lékařská terminologie k dané soustavě.
 • Základy onkologie

 III. Nervová soustava, hormonální soustava, imunitní soustava.

 • Anatomie a fyziologie probíraných soustav
 • Popis onemocnění a jejich léčba: Epilepsie, roztroušená sklerosa, Parkinsonova choroba, degenerativní onemocnění mozku, lehká mozková dysfunkce, mozková obrna, nádory mozku.
 • Psychiatrické dg. – autismus, schizofrenie, manio-depresivní psychosa.
 • Hormonální soustava – onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus, onemocnění hypothalamu a hypofýzy, poruchy pohlavních hormonů.
 • Imunitní soustava – alergie, autoimunitní choroby, imunodeficience, infekce – chlamydie a borelie, EBV, infekční hepatitidy, streptokokové a stafylokokové infekce

IV. Trávicí soustava. Dýchací systém. Ledvinové vylučování. Pohlavní orgány.

 • Anatomie a fyziologie probíraných soustav.
 • Onemocnění a jejich léčba: funkční zažívací obtíže, vředová choroba GD, refluxní choroba jícnu, ulcerosní colitis, Crohnova nemoc, onemocnění jater a slinivky, celiakie, nádorové onemocnění.
 • Dýchací soustava – astma bronchiale, CHOPN, chronická rýma, nádorové onemocnění
 • Ledvinové vylučování – močové ústrojí + ledviny- hyperplasie prostaty, Ca prostaty, močová inkontinence, infekty, onemocnění ledvin.
 • Gynekologie – endometriosa, polycystická ovaria, myomy, neplodnost, nádory
 • Lékařská terminologie

Organizační informace a pokyny k platbě:

Termíny:

30. – 31. 10. 2021 – přednáška I.

22. – 23. 1. 2022 – přednáška II.

Přednášky budou probíhat online z Alternativy-Zbraslavské náměstí 461, Praha 5  (živý přenos nikoli záznam).  Přihlášeným posluchačům bude oznámeno, zda bude možná i osobní účast – záleží na opatřeních vlády. Materiály k přednášce obdrží studenti předem zároveň s odkazem ke vstupu do semináře.

Cena za školní rok 2021/22  (2 víkendy): 4 000 Kč
Částku nelze dělit na jednotlivé víkendy a event. neúčast nahrazovat v dalším přednáškovém běhu.

Přihlásit se je možné již nyní, platbu prosíme zaslat do 20. 9. 2021

Způsob platby: částku 4 000 Kč uhraďte laskavě  na účet: 2701365124/2010,  variabilní symbol  3010

Přihlášky a informace e-mailem či telefonicky: kurzy@alternativa.cz, 257 922 591

Pro zahraniční platby využijte eurový účet č: 2901365129/2010, IBAN: CZ5520100000002901365129, BIC: FIOBCZPPXXX. Do zprávy pro příjemce uveďte Vaše jméno a VS 3010. Kurzovné je 155 EUR. Pro platby ze zemí mimo EU nás prosím kontaktujte.

Aktuality

6.4.2021 - Nový cyklus seminářů: Metodologie Dr. Massima Mangialavoriho. Semináře vede MUDr. Jaroslav Rychlovský, absolvent postgraduálního studia ... číst více
22.3.2021 - Letní škola 2021 se bude konat 17. – 23. 7. v hotelu Monínec. Podrobnosti ... číst více
3.3.2021 - Dr. Malcolm podrobný program zde
Více aktualit »

Doporučení

Studium na akademii se mi líbilo a hodně mi dalo. Přístup vyučujících byl profesionální, učební program zajímavý i zábavný. Díky studiu jsem se seznámila se spoustou zajímavých lidí, poznala jsem nový rozměr duchovní reality a našla cestu k pochopení sebe sama a získala mnohé užitečné vědomosti, které dnes zúročuji.

Děkuji všem skvělým vyučujícím!

Katy Amal Ilgnerová

Další doporučení »