Obsah studia
Studium celostní homeopatie je koncipováno jako tříleté víkendové a je možno je absolvovat v přímém přenosu online, vybrané přednášky i osobně
Podrobné informace pro příští první ročník 2023/24 naleznete ke stažení zde.
Vyučována je metoda léčby, obrazy – popisy jednotlivých homeopatických léků, znalost používání odborné homeopatické literatury (materie mediky, repertoria ad), na seminářích a přednáškách jsou rozebírány písemné nebo videozáznamy vyšetření a kontrolních vyšetření vyléčených případů alergií, astmatu, chronických migrén, ekzémů ad. Hlavní pozornost je zaměřena na techniky vyhledání celostního léku, tzv. léku konstitučního, který má schopnost stimulovat vitální sílu a vyléčit tak u daného jedince nejrůznější chronické problémy a zároveň posílit jeho obranný systém pro budoucnost. Důležitou součástí výuky je metoda a filosofie léčby. Výuka je názorná i s použitím videozáznamů vyšetření a kontrol homeopaticky vyléčených tzv. chronických nemocí. Studium je pečlivě strukturováno, studenti mohou již v průběhu studia s úspěchem používat své znalosti v praxi. Vyučována je i akutní homeopatie a homeopatická první pomoc. Během 3 let je několik přednášek nebo seminářů věnováno i základní orientaci v souvisejících oborech a oblastech: Např. ayurvéda (MUDr. T.Lebenhart), zdravá výživa (prof.A.Strunecká) ap. K dispozici je velké množství odborné homeopatické literatury buď v knižní formě nebo ve formě homeopatického diagnostického softwaru HOMEO. Studentskou vezi programu obdrží student 1.ročníku zdarma po uhrazení školného. Více naleznete v informacích pro 1.ročník – odkaz viz výše. Veškeré učebnice i software jsou v českém jazyce. Studium je zakončeno dobrovolnou písemnou a ústní zkouškou a úspěšní absolventi obdrží diplom Homeopatické akademie. Druh a stupeň vašeho předchozího vzdělání, stejně jako zaměstnání nebo věk není pro přijetí ke studiu rozhodující. Důležitý je hluboký zájem a chuť se učit a poznávat.
Výuka je rozdělena na tyto základní oblasti:
- Metodika léčby, filosofie, historie
- Materia medika (studium obrazů homeopatických léků)
- Repertorium
- Praktická cvičení
1. Metodika, historie, filosofie
Historie homeopatie; definice základních pojmů; směry, školy a metody v homeopatii; co je konstituční lék a léčba podle souhrnu mentálních, generálních a fyzických symptomů; teorie chronické konstituční nemoci; léčba chronických nemocí s ukázkami případů na videu; léčba akutních nemocí; teorie miasmat; základy metodiky léčby; struktura homeopatického interview – jak vést vyšetření; vyhodnocení vyšetření; výběr léku – různé přístupy a postupy, potence léku; různé druhy přípravy léků, podání léku; sledování vývoje případu po podání léku a praktické řešení hlavních dvanácti kentovských situací – praktické příklady; 2. předepsání; opakování léku v závislosti na vývoji případu; homeopatická filozofie – klasikové S. Hahnemann: Organon, J. T. Kent, současní moderní autoři – G. Vithoulkas, Sankaran a další – jejich názory na metodiku léčby; Heringovy zákony léčby v teorii i praxi; homeopatická filozofie – nemoc i léčba mají svůj původ v narušení jemných energiií, nazývaných vitální síla – přínos tohoto názoru pro praktickou léčbu; souvislost homeopatie s jinými systémy – buddhismem, jógou, křesťanskou gnosí, alchymií a psychoanalýzou; nové poznatky v homeopatii; medicínské minimum pro nelékaře
2. Materie medika:
Výklad nejdůležitějších léků materie mediky a jejich účinků; polychresty, malé léky, nové léky, provingy léků. V 1. ročníku jsou probrány všechny základní a nejdůležitější léky. Ve 2. ročníku je výuka soustředěna na zvládnutí i tzv. malých léků, event. i nových léků.
Seznam přednášených léků v 1. ročníku:
|
|
Seznam přednášených léků ve 2. ročníku:
|
|
Seznam přednášených léků ve 3. ročníku:
|
|
Ve 3. ročníku však navštěvují studenti zejména přednášky zahraničních lektorů, nebo i našich lektorů se specielními a stále se obměňujícími tématy, a novými málo známými léky.
Vyjímáme ve stručnosti příklady témat několika přednášek zahraničních lektorů z posledních let:
Jednotlivé čeledi rostlin – např. Ericacae, Liliacae
Skupiny živočišných léků – např. Ryby, Hadi, Pavouci
Skupiny léků z kovů
Natriové, magneziové ad. soli
Homeopatie v porodnictví
Homeopatie v dermatologii
Homeopatie v ORL
Závažné patologie ledvin, plic a srdce léčené homeopaticky
Homeopatie v neurologii
Strategie odebírání případu a metody analýzy
Ramakrishnanova metoda léčby nádorových onemocnění
Postvakcinační syndromy a jejich léčba
Nosody, Sarkody, Orgánové léky
Obrazy léků,vyrobených z mlék- např.Lac felinum, Lac delphinum, Lac Leoninum, Lac equis, Lac defloratum and Lac caninum
Trauma jako příčina chronických problémů
Homeopatická celostní léčba emocí – strach, úzkost, deprese, fobie ap
Děti a jejich vývoj -filosofie, odebírání případů,rodinná a osobní témata, říše,rody, stádia
Nemoci pohybového aparátu
Tyto společné přednášky stále navštěvuje i většina našich absolventů
Ve 3. ročníku klademe důraz zejména na praktickou stránku homeopatie. Součástí 3.ročníku jsou také praktické semináře a zejména supervize v menších skupinách
3. Repertorium
Vznik; struktura; druhy repertorií, užití; výklad jednotlivých kapitol; výklad pojmů a příklady; různé způsoby repertorizace; počítačová repertorizace (ukázky různých homeopatických softwarů, rozdíly, jejich možnosti, přínos atd.) vyhodnocení výsledků repertorizace a jeho použití při zpracování případu, různé strategie při užití repertoria
Vlastní výuku provádíme s pomocí Homeopatického syntetického repertoria od Dr. Robina Murphyho, které je též součástí softwaru HOMEO, který každý student obdrží (vše v českém jazyce)
4. Praktická cvičení
Od 2. pololetí 1. ročníku se studenti mohou účastnit praktických cvičení – seminářů
Získávání praktických zkušeností v práci s léčenou osobou je velmi důležitou součástí studia homeopatie. Posluchač se naučí samostatně odebrat případ, zpracovat analýzu, navrhnout nejvhodnější lék a sledovat další vývoj případu.
Orientačně program prvních dvou kurzů 1. ročníku:
l. víkend
- Úvod do studia, principy homeopatie, historie, souvislosti, definice základních pojmů
- Základy homeopatické filosofie – Samuel Hahnemann, J. T. Kent
- Definice nemoci a zdraví
- Souvislost homeopatie s jinými léčebnými a filosofickými systémy
- Informační model léčby
- Nástroje homeopata, literatura, software
- Teorie chronické nemoci. Konstituční lék a léčba podle souhrnu mentálních, generálních a fyzických symptomů
- Homeopatické léky – druhy, příprava, potence (ředění), způsoby užití
- Materia medika: Vznik, struktura, užití. Výklad často používaných léků: Sulphur, Lachesis mutus, Argentum nitricum, Aconitum napellus, Pulsatilla
- Úvod do repertoria: Základní pojmy, definice tématu, symptomy – hierarchizace. Členění repertoria
- Základy diagnostiky a práce s klientem. Odebrání případu – struktura vedení homeopatického interview, práce s dotazníkem
- Analýza vstupního pohovoru a první předepsání léku
2. víkend
- Vyhodnocení odebrání případu a výběr léku. Potence léku. Kontrolní konzultace. Jak sledovat případ.
- Heringovy zákony léčby v teorii i praxi. Homeopatická filozofie – nemoc i léčba mají svůj původ uvnitř – přínos tohoto názoru pro praktickou léčbu. Souvislost s jinými systémy – buddhismem, jógou, křesťanskou gnosí, alchymií a psychoanalýzou, názory E. Swedenborga , R.. Sheldrakea. Frekvenční model léčby.
- Materia medica: Nux vomica, Lycopodium, Sepia, Arsenicum album, Mercurius, Natrum muriaticum. Různé úhly pohledu různých autorů a poznatky z praxe. Ukázky případů na videu a jejich analýza.
- Úvodní repertorizační kurz. Murphyho Repertorium (v knižní a elektronické verzi) – struktura, užití, jednotlivé kapitoly, výklad pojmů a příklady praktického použití.
Podrobné programy jednotlivých kurzů mají posluchači k dispozici v sekci „Pro studenty“. Přístupové heslo obdrží studenti na prvním kurzu.
Další informace najdete v sekci Organizace studia.