Medicínské minimum 2017/18

Pro studenty a absolventy  Homeopatické akademie

Doporučeno  zejména absolventům a  posluchačům  HA (2. a 3. ročník), kteří nemají  lékařské vzdělání. Získají zde základní znalosti, umožňující orientaci v medicínských  termínech,  obsažených v materii medice a repertoriu, stejně jako pochopení  lékařských diagnos, s nimiž klienti k homeopatům přicházejí.

Medicínské minimum je koncipováno jako soubor 4 dvoudenních víkendových přednášek rozložených do průběhu dvou let. Přednáška vždy obsahuje základní přehled anatomie a fyziologie přednášené soustavy, popis nemocí a způsob alopatické léčby typických onemocnění. Nedílnou součástí přednášky je vysvětlení odborné medicínské terminologie.

Přednášející:  MUDr. Hana Pitínová

Obsah jednotlivých přednášek:

I. Muskulo-skeletární soustava, kůže. Akutní stavy v medicíně, základy první pomoci.

 • Anatomie a fyziologie kosterní a svalové soustavy, kůže
 • Popis onemocnění + alopatická léčba muskulo-skeletární soustavy: osteoporosa, arthrosa, Bechtěrevova nemoc, Schoermanova choroba, revmatoidní artritis, parainfekční artritidy, primární kostní nádory, poúrazové stavy
 • Popis onemocnění + alopatická léčba kůže: atopický ekzém, kopřivky, psoriasa, herpes simplex et zoster, verrucae vulgares, melanom
 • Lékařská terminologie k dané soustavě
 • Akutní stavy v medicíně, základy první pomoci

II. Kardiovaskulární systém, krvetvorba, slezina. Lymfatický systém. Základy onkologie.

 • Anatomie a fyziologie srdce, cévního systému, sleziny.
 • Popis onemocnění a jejich alopatická léčba: Ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, chlopenní vady, poruchy srdečního rytmu, aterosklerosa, vaskulitidy, aneurysma, chronická žilní insuficience, varixy, bércové vředy, žilní trombosy, embolie.
 • Poruchy krvetvorby – anémie, porucha tvorby bílých krvinek, destiček, myelodysplastický syndrom, akutní a chronická leukémie, lymfom, plasmocytom. Lymfedém.
 • Lékařská terminologie k dané soustavě.
 • Základy onkologie

 III. Nervová soustava, hormonální soustava, imunitní soustava.

 • Anatomie a fyziologie probíraných soustav
 • Popis onemocnění a jejich léčba: Epilepsie, roztroušená sklerosa, Parkinsonova choroba, degenerativní onemocnění mozku, lehká mozková dysfunkce, mozková obrna, nádory mozku.
 • Psychiatrické dg. – autismus, schizofrenie, manio-depresivní psychosa.
 • Hormonální soustava – onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus, onemocnění hypothalamu a hypofýzy, poruchy pohlavních hormonů.
 • Imunitní soustava – alergie, autoimunitní choroby, imunodeficience, infekce – chlamydie a borelie, EBV, infekční hepatitidy, streptokokové a stafylokokové infekce

IV. Trávicí soustava. Dýchací systém. Ledvinové vylučování. Pohlavní orgány.

 • Anatomie a fyziologie probíraných soustav.
 • Onemocnění a jejich léčba: funkční zažívací obtíže, vředová choroba GD, refluxní choroba jícnu, ulcerosní colitis, Crohnova nemoc, onemocnění jater a slinivky, celiakie, nádorové onemocnění.
 • Dýchací soustava – astma bronchiale, CHOPN, chronická rýma, nádorové onemocnění
 • Ledvinové vylučování – močové ústrojí + ledviny- hyperplasie prostaty, Ca prostaty, močová inkontinence, infekty, onemocnění ledvin.
 • Gynekologie – endometriosa, polycystická ovaria, myomy, neplodnost, nádory
 • Lékařská terminologie

Organizační informace a pokyny k platbě:

Termíny:

25.– 26. 11.2017 – přednáška I. – MUDr. Pitínová  (gymnázium Botičská)
24.– 25. 2. 2018 – přednáška II. – MUDr. Pitínová  (gymnázium Botičská)

 

Místo konání: Gymnázium Botičská 1, Praha 2

Dopravní spojení: Metro B – stanice Karlovo náměstí, výstup směr Palackého nám., pak pěšky cca 8 min. Nebo z metra B Karlovo nám přestoupit na tram 24, 14, 18 – výstup Botanická zahrada nebo Albertov. Možno také tramvají 17, 3, 7, 2  do stanice Výtoň. Vyhledání dopravního spojení zde: http://spojeni.dpp.cz

Parkování v okolí gymnázia možné jen na tzv. zelených zónách – o víkendu zdarma (např. Ostrčilovo nám)  nebo oblast Albertova – viz www.mapy.cz

Cena za školní rok 2017/18  (2 víkendy):  3200 Kč
Částku nelze dělit na jednotlivé víkendy a event. neúčast nahrazovat v dalším přednáškovém běhu.

Přihlaste se co nejdříve, platbu prosíme zaslat nejpozději do 30.9.2017

Způsob platby: kurzovné 3200 Kč uhraďte laskavě  na účet: 126893369/0800 Česká spořitelna a.s., Praha 5, variabilní symbol je datum první přednášky

Přihlášky a informace e-mailem či telefonicky: kurzy@alternativa.cz, 257 922 591

Aktuality

31.5.2018 - 2. – 3. června 2018 se koná kurz na FTVS. V sobotu 2.6. –  9-13h  ... číst více
11.5.2018 - Další první ročník tříletého víkendového studia začíná 6. října 2018. Informace zde.
4.4.2018 - Letní škola – dr. Murphy – za 6 500 Kč jen do 15.4. Program, info ... číst více
Více aktualit »

Doporučení

Pracuji ve zdravotnictví a před několika roky jsem si chtěla rozšířit „obzory“. Napadlo mě, že bych se mohla trochu víc do hloubky seznámit s homeopatií. V časopise Meduňka jsem našla inzerát, že se otevírá další ročník Homeopatické akademie, přihlásila jsem se …a do mého života vstoupilo něco úplně nového, homeopatii jsem propadla. Každý měsíc jsem se těšila na víkend, ve kterém probíhala výuka zkušenými učiteli nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Velmi přínosné bylo, že při studiu byl kladen důraz nejen na teorii, ale i na praxi, jednak formou video ukázek odběrů případů a jednak na prázdninových Letních školách i možností shlédnout „naživo“ naše vyučující při rozhovoru s pacienty. Atmosféra ve škole byla velmi vstřícná, od samého začátku jsme byli vnímáni jako (budoucí) kolegové našich vyučujících. Velkou výhodou byla i snadná dostupnost kvalitních studijních materiálů v českém jazyce. Vstup na Homeopatickou akademii byl jedním z mých nejlepších životních rozhodnutí.

Jitka Vaníčková

Další doporučení »